10 Ocak ''Çalışan Gazeteciler Günü'' kutlaması


Türkiye Basın Birliği Genel Başkanı Yıldıray D. Barak'ın 10 Ocak ''Çalışan Gazeteciler Günü'' kutlama mesajı

14.01.2016 01:46


“Çağdaşve demokratik toplumlarda olması gerektiği gibi gazeteciler yaptıklarıgerçek, doğru, tarafsız haberler ile toplumu bilgilendirir ve basın butoplumlarda yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet kabul edilir.

Tarafsız, ilkeli, objektif, gerçek haberleri ile gerekgazetedeki köşelerinde gerekse gazetedeki manşetleri ile okuyan vatandaşa herzaman ulaşan gazeteciler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi MustafaKemal Atatürk’ün de söylediği gibi, Bir milleti aydınlatma ve uyarmada birmillete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutlulukhedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına birkuvvet, bir mektep, bir rehberdir.

Ülkemizde mesleki olarak birçok zorlukla karşılaşangazetecilerin siyasi baskılardan uzak, tarafsız bir şekilde görevleriniyerine getirebilmesi toplumun menfaatleri ve geleceği için de önemlidir. Ancak günümüzdegazeteciler mesleki zorluklarının yanında siyasi iradeyle de mücadele etmekte,taraf ve bertaraf olmamak arasında gidip gelmektedirler.

Amaçları toplumu doğru bilgilendirmek olan veyaptıkları haberler yüzünden tutuklanan gazetecilerin sayısı ne yazık kigünümüzde küçümsenemeyecek kadar fazladır. Yaptıkları gerçek ve doğru haberlernedeni ile tutuklanan mesleği gazetecilik olan kişiler de özgürlüğünekavuşmalı, gerekiyorsa tutuksuz yargılanmalıdır.

Toplumu aydınlatmak ve kamuoyunun gerçekleri öğrenmesiiçin çalışan bütün emekçi gazetecilerin 10 Ocak Çalışan GazetecilerGünü’nü kutluyorum.”
Etiketler: 10 Ocak ''Çalışan Gazeteciler Günü'' kutlaması
1597

Hava Durumu ANKARA