YSK'nın 250 sayfalık kararında flaş ifadeler: Hiçbir kanıt yok


YSK üyesi Kürşat Hamurcu, YSK'nın 7 üyesinin oy çokluğu ile kabul edilen İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına karşı çıkmıştı...

22.05.2019 21:40

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına karşı çıkan YSK üyesi Kürşat Hamurcu, muhalefet şerhinde kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine itiraz eden AKP'nin  sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeyle geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunmadığı gerekçesiyle İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karşı çıktığını açıkladı.

Hamurcu'nun muhalefet şerhinden ilgili bölüm şöyle:

"Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeyle geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır.

Seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit, tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulmamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, seçimin sonucuna ne şekilde etki ettiği hususunda somut hiç bir kanıt ve belge sunulmaksızın sadece sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda kullanılan oyların tamamının geçersiz sayılarak 31 Mart 2019 Pazar günü İstanbul ilinde yapılan Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimin iptali ve yenilenmesine karar veren çoğunluk görüşüne katılmıyorum."


120

Hava Durumu ANKARA