Kıvanç Özel'den 27 Mayıs değerlendirmesi..


DYP Eski Genel Başkan Yardımcısı, AP Kurucu Üyesi M.Kıvanç Özel 27 Mayıs'ı değerlendirdi.

29.05.2020 03:32


Kıvanç Özel; ''Ben Aydınlıyım; yani merhum Adnan Menderes'in hemşehrisi. DYP Gençlik Kolları'ndan gelen ve yine Demokrat Parti misyonunu devam ettirmek için AP'nin kurucu üyeliğini, genel başkan yardımcılığını ve genel sekreterliğini  üstlendim.

Yine partimle ortak alınan karar gereği CHP'den Belediye Başkan adayı oldum. Geçmişten bugüne demokratik ilkeler doğrultusunda, bugün siyasi hayatıma Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında devam etmekteyim.CHP'de siyasi hayatıma devam etmemdeki en önemli etken; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi duruş ve anlayışını takdir ediyor ve destekliyor olmamdır. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye 'nin Birleştirici Gücü" anlayışıyla CHP ailesini güclendirmiş olduğunun en bariz kanıtını da son seçimlerde yaşamış olduk.

İşte Doğruyol Parti'sinde başlayan, Adalet Partisi'nde sürdürmüş olduğum siyasi hayatıma Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam etmemin nedeni de budur.Neden Demokrat Parti'de devam etmediğim sorusunu sorabilirsiniz. Eğer şu an DP Genel Başkanlık koltuğunda oturan arkadaşımız büyüklerine, küçüklerine saygı gösterip; kasıntı tavrını bırakıp saf siyaset anlayışını benimsemiş olsaydı orda olurduk. Malesef birleştirici güç anlayışını benimseyememiş, bu mühim noktayı kavrayamamıştır. O yüzdendir ki, Demokrat Misyon 3'e hatta 4'e bölündü. 

AK Parti'nin genel siyaseti de alan boşaltarak burdaki oyları toplamaktır. Bunu da çok iyi yapar. İşte bizim Yaslıada dediğimiz O'nun Yassıada dediği ve Demokrasi Adası yaptım demesi de bu nedenledir. Sayın Cumhurbaşkanı çok iyi yapmış; ama gene eksik yapmış. 

27 Mayıs 1960'ın darbe anonsçusunun partisi açılışa davet edilirken DP, AP, DYP çağrılmadı. Hatta ben olsam, çoban ateşini bile çağırırdım.Hadi bunlar küçük parti; ama unutulmamalıdır ki Istanbul Zaferi'nde bu partilerin çok büyük rolü olmuştur.

Anladım, çağırmadın ama bari orda bulunan TBMM Eski Başkanı Sn. Hüsamettin Cindoruk'u niye çağırmadın?

Dedim ya, yaptın ama; gene eksik yaptın.

Kısa zamanda bu ülkenin HAK, HUKUK, ADALET ve DEMOKRASİ diyen birleştirici güce ihtiyacı var.


132

Hava Durumu ANKARA